HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hypersil Drop-In Guard Cartridges —C18, C8, C1, Silica
Convenient, economical, and effective protection for extending column lifetimes
| Pore Size | 120Å |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Hypersil™ HPLC Column |
| Particle Shape | Spherical |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ C18 HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
apHera™ reversed columns were devoloped specifically to provide the superior advantages of both silica and polystyrene columns, without the disadvantages of either.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Column |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 1 cm |
| Quantity | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | apHera |
TSKgel™ Protein C4-300 Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Addition to the extensive line of Reversed Phase columns from Tosoh Bioscience
| Particle Size | 3 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 1 mL/min |
| Stationary Phase | C4 (butyl) |
| Matrix | Spherical silica |
| For Use With (Equipment) | L26 Per USP |
| pH | 1.5 - 7.5 |
| Technique | Reversed phase |
| Temperature (Metric) Maximum | 10°C to 50°C |
| Surface Area | 100 m2/g |
TSKgel™ ODS-80Tm Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For 4.6 mm ID TSKgel ODS-80Tm columns
TSKgel™ ODS-120T Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For 4.6 mm ID TSKgel ODS-120T columns
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amino phase, amine |
| Matrix | Silica particle platform |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable, L8 Per USP |
| pH | 2 - 7.5 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Temperature (Metric) Maximum | 10°C to 50°C |
| Surface Area | 450 m2/g |
TSKgel™ Octyl-80Ts Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For 4.6 mm ID TSKgel Octyl-80Ts columns
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ RP-18 HPLC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Use guard cartridge holder 54987
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules (10 mm i.d guard requires the purchase of 567499-U) |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8H, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Peptide ES-C18 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18, 5.0 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include acids, bases, and polar analytes.
| Pore Size | 90 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | AQ-C18, polar modified bonding |
| Matrix | Fused-Core™ silica particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
MilliporeSigma™ Cartridge, HPLC, LiChroCART™
Recommended for HPLC separation of basic, neutral, metal chelating samples or any other format. Its outstanding performance and stability allows a maximum flexibility in method development.